Posted: August 22, 2016
There were standout performances for Scots on GB Rowing Team’s as the 2016 World Championships got under way in Rotterdam, the Netherlands.
It was a particularly good day for the lightweight rowers, with the women’s quadruple scull of Mary Wilson, Susannah Duncan, Ellie Lewis and Maddie Arlett becoming the first GB crew to book a final place.
Their male counterparts – Hugo Coussens, Oliver Varley, Matthew Curtis and Gavin Horsburgh – were impressive winners of their heat.
There was little to choose between them and France for the first 500m but GB – stroked by World Junior men’s quad champion Horsburgh – moved up a gear to pull a length clear before maintaining their advantage in confident fashion. The men’s four of James Johnston, Tom George, James Rudkin and Lewis McCue also produced an eye-catching performance to win their race in the afternoon and become GB’s fourth semi-finalists of the day.
The men’s four of James Johnston, Tom George, James Rudkin and Lewis McCue also looked impressive as they comfortably won their heat. A powerful push in the second 500m proved decisive as the British crew – featuring Johnston and McCue who won silver in the boat last year – went from third to first, a position they never looked like relinquishing as they eased home.
The men’s quadruple scull heats, which began the afternoon session, saw the GB quartet of Harry Leask, Rowan Law, Harry Glenister and Andrew Joel involved in a race-long battle with Italy for second place behind a dominant Australian crew. Britain had the edge at the 1,500m mark but Italy were able to get their noses in front and take the second qualifying place by a narrow margin, meaning GB will have to try again in Monday’s repechage for a semi-final place.
The senior rowers start their campaign on Monday, with six crews in action in the afternoon. The men’s coxed pair of Ollie Cook, Callum McBrierty and cox Henry Fieldman – a defending champion in the boat – go at 3.30pm BST. Joel Cassells and Sam Scrimgeour, the reigning World and European Champions, race in the lightweight men’s pair heats at 4.25pm BST. The lightweight quads complete the day’s action. Brianna Stubbs, Emily Craig, Imogen Walsh and Ellie Piggott – all silver-medallists at last year’s World Championships – compete in the women’s preliminary race at 4.35pm BST.
RESULTS (Events featuring GB Rowing Team crews only. For full results - www.worldrowing.com) Four – H2 1. Ana-Maria Simion/Iuliana Buhus/Madalina Heghes/Diana Mihai (Romania) 6:41.632. Hermijntje Drenth/Eline Feitsma/Ymkje Clevering/Veronique Meester (Netherlands) 6:42.003. Lauren Kedar/Harriet Taylor/Saskia Budgett/Rowan McKellar (GREAT BRITAIN) 6:48.27 4. Mingwei Zhao/Jie Pan/Shuxian Zhang/Huiru Wei (China) 6:57.73 5. Raisa Rudenko/Kateryna Klymenko/Alla Sarkanych/Darya Galagan (Ukraine) 7:04.70 Eight – H1 1. United States 6:20.86 2. Charlotte Hodgkins-Byrne/Alice Bowyer/Emily Ford/Chloe Brew/Holly Hill/Madeline Badcott/Anna Thornton/Heidi Long/Sasha Adwani (cox) 6:25.88 3. New Zealand 6:27.60 4. Germany 6:27.73 Double scull – H1 1. Mathilda Hodgkins-Bryne/Jess Leyden (GREAT BRITAIN) 7:05.02 2. Frieda Haemmerling/Julia Leiding (Germany) 7:12.99 3. Julia Styla/Katarzyna Welna (Poland) 7:15.62 4. Maddalena Ardissino/Nicole Sala (Italy) 7:34.33 5. Kitti Horvath/Kitti Bertus (Hungary) 9:34.47 Quadruple scull – H2 1. Marta Wieliczko/Krystyna Lemanczyk/Olga Michalkiewicz/Katarzyna Zillmann (Poland) 6:37.88 2. Laura Tarantola/Camille Juillet/Marie Jacquet/Anne-Sophie Marzin (France) 6:39.18 3. Kiri English-Hawke/Stefania Gobbi/Valentina Iseppi/Chiara Oldoli (Italy) 6:39.92 4. Flo Pickles/Kyra Edwards/Georgia Francis/Lucy Burgess (GREAT BRITAIN) 6:40.20 5. Alexandria Kerr/Hannah Osborne/Georgia Allen/Amy Mills (New Zealand) 6:42.67 MEN Pair – H2 1. Romauld Thomas/Raphael Lescieux (France) 6:45.59 2. Maximilian Kohlmayr/Joerg Auerbach (Austria) 6:45.98 3. Benedikt Mueller/Johannes Rentz (Germany) 6:51.92 4. Oliver Hines/Graham Ord (GREAT BRITAIN) 6:56.55 Four – H2 1. James Johnston/Thomas George/James Rudkin/Lewis McCue (GREAT BRITAIN) 6:10.51 2. Olaf Roggensack/Rene Schmela/Wolf-Niclas Schroeder/Paul Gebrauer (Germany) 6:11.85 3. Lucas Degelder/Martin Barakso/Daniel De Groot/Mackenzie Copp (Canada) 6:13.32 4. Uros Dimitrijevic/Marko Ristic/Dusan Slavnic/Zoran Rajic (Serbia) 6:15.55 Coxed four – H2 1. Australia 6:17.52 2. Rory Gibbs/Christopher Heywood/Michael Glover/Matthew Aldridge/Harry Brightmore (cox) (GREAT BRITAIN) 6:20.49 3. Switzerland 6:21.514. Canada 6:22.60 5. United States 6:24.06 6. Austria 6:44.40 Eight – H1 1. Netherlands 5:37.062. Calum Irvine/Oliver Wynne-Griffith/Matthew Benstead/Timothy Livingstone/David Bewicke-Copley/Sholto Carnegie/Robert Hurn/Arthur Doyle/Ian Middleton (cox) (GREAT BRITAIN) 5:39.72 3. Ukraine 5:39.91 4. Romania 5:42.32 5. Russia 5:44.79 Single scull – H3 1. Michal Plocek (Czech Republic) 6:59.26 2. Tom Barras (GREAT BRITAIN) 7:03.35 3. Jan Helvig (Norway) 7:09.94 4. Dogus Koker (Turkey) 7:13.53 5. Nick Larsen (Denmark) 7:17.12 Quadruple scull – H3 1. Robert Black/Caleb Antill/Luke Letcher/Thomas Schramko (Australia) 5:52.01 2. Ivan Capuano/Luca Rambaldi/Emanuele Fiume/Giacomo Gentili (Italy) 5:53.31 3. Harry Leask/Rowan Law/Harry Glenister/Andrew Joel (GREAT BRITAIN) 5:53.94 4. Arne Hadler-Olsen/Erling Oeyasaeter/Jorgen Nilsson/Adrian Lindgren (Norway) 6:12.90 5. Daniel Buckley/Jack Casey/Patrick Boomer/Charles McKeown (Ireland) 6:15.47 LIGHTWEIGHT WOMEN Quadruple scull – H1 1. Asja Maregotto/Paola Piazzolla/Allegra Francalacci/Giorgia Lo Bue (Italy) 6:43.39 2. Mary Wilson/Susannah Duncan/Madeleine Arlett/Elisha Lewis (GREAT BRITAIN) 6:51.87 3. Louisa Altenhuber/Alexandra Breschan/Anna Berger/Laura Arndorfer (Austria) 6:58.47 4. Line Katrine Olsen/Iben Ostergaard/Silja Davidsen/Marie Moerch-Pedersen (Denmark) 7:00.58 5. Brigid Kennedy/Helena Randle/Molly Pierce/Emma Betuel (USA) 7:04.07 MEN Four – H2 1. Edward Fisher/Benjamin Reeves/ Jonathan Jackson/Alistair Douglass (GREAT BRITAIN) 6:14.91 2. Luciano Greco Velasquez/Patricio Barrera Alarcon/Marcelo Medina Bonilla/Cesar Abaroa (Chile) 6:17.17 3. Mads Petersen/Malthe Puro/Sebastian Bache/Peter Holmqvist (Denmark) 6:17.29 4. Alvaro Romero Garcia/Ramon Gomez Cotilla/Marcelo Garcia/Roger Folque Fucho (Spain) 6:19.73 5. Nick Overkamp/Vincent De Vegt/Abel Bokdam/Joost Van Roetbergen (Netherlands) 6:24.78 Single scull – H5 1. Sam Mottram (GREAT BRITAIN) 7:10.95 2. Ask Jarl Tjoem (Norway) 7:12.80 3. Mohamed Taieb (Tunisia) 7:13.17 4. Dmitry Kudzerka (Belarus) 7:39.10 5. Hicham Banabdallah (Morocco) DNS Quadruple scull – H3 1. Gavin Horsburgh/Oliver Varley/Hugo Coussens/Matthew Curtis (GREAT BRITAIN) 6:07.96 2. Valentin Geneste/Gael Chocheyras/Thibault Remy/Leo Grandsire (France) 6:09.48 3. Sebastian Kabas/Maximilian Lex/Philipp Kellner/Iurii Suchak (Austria) 6:18.54 4. Pedro Duarte Menezes/Joao Paulo Oliveira/Diogo Almeida/Diogo Allen Coelho (Portugal) 6:23.07
Posted: 22 March 2024 Scottish Rowing is seeking a strong and dynamic Chief Executive Officer to...
Read more: Scottish...
Posted: 21 March 2024 After many years of hard work and dedication we are excited to announce that...
Read more: River Ayr...
Posted: 18 March 2024 The inaugural Scottish Rowing Beach Sprint Championships, part of the Four...
Read more: Beach Sprint...
Posted: 8 March 2024 In celebration of International Women's Day, Scottish Rowing is proud to...
Read more: International...
Posted:1st March 2024 Hello and welcome to the third quarterly newsletter! Happy New Year and...
Read more: March...
Posted: 27 February 2024 Scottish Rowing is seeking three new Directors to join its voluntary...
Posted: 26 February 2024 British Rowing and Scottish Rowing will jointly fund performance...
Read more: New...
Posted: 23 February 2024 Across two weekends in the middle of February, Scottish athletes across a...
Read more: GB Rowing...
Posted: 22 February 2024 Can YOU claim a Grand Slam at the Four Nations Beach Sprint Championships...
Read more: 2024 Four...
Posted: 08 February 2024 Following a new injection of funding from sportscotland and the Scottish...
Read more: Fresh...
Posted: 6 February 2024 Scottish Rowing is delighted to announce that a Scotland team will make...
Read more: Scotland set...
Posted: 31 January 2024 The Scotland Rowing Team selection policy documents for the 2024 Home...
Read more: Scotland...
Posted: 23 January 2024 The Hogmanay bells had barely rung out when the first event of 2024 had...
Read more: Success at...
Posted: 16 January 2024 Scottish Rowing is saddened to hear of the passing of George Hunter OBE at...
Read more: George Hunter...
Posted: 22 December, 2023 After more than 13 years with Scottish Rowing, including 10 as Chief...
Read more: Amanda Cobb...
Posted: 19 December 2023 The 2023, J16 Land Camp took place from 8th – 10th December at the sportscotland...
Read more: A Great Time...
Posted: 18 December 2023 Over the course of the last six months a number of new faces have joined...
Read more: Meet the Team...
Posted: 04 December 2023 The Scottish Rowing Schools Indoor League was once again a great success...
Read more: Another...
Posted: 01 Decemeber 2023 December Quarterly Newsletter Hello and welcome to the second quarterly...
Read more: December...
Posted:29 November 2023 Intersectionality* considers how all social categories – such as...
Read more: ...